Co lze očekávat za odchov?

Mutace-kombinace-názvosloví
Odpovědět
Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od Věra » 12 lis 2011, 11:52

Požádám chovatele o zamyšlení - jaký odchov lze očekávat od páru fišerů - 1,0 lutino /pochází z páru 0,1 žlutá/ino + 1,0 bílý/albino/+ 0,1 tmavozelená s fialovým faktorem /pochází z páru 0,1 violet dominantní straka + 1,0 oliva/. Opět jsem se pozastavila nad mládětem /odchov, t.j. barvy 2 mláďat zveřejním až po Vašich názorech na předpokládané barvy v odchovu/. :?:

vabl
Klub
Příspěvky: 67
Registrován: 19 kvě 2011, 21:51
Bydliště: Brno - Chrlice

Re: Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od vabl » 12 lis 2011, 22:15

Dobrý večer,
myslím, že při chaotickém míchání různých kombinací může vypadnout cokoli - zvláště, když znáte pouze prarodiče což je velmi málo, neboť recesívní vlastnosti mohou být v předcích ukryty mnoho generací, nežli se náhodně projeví.
Shrňme si to: otec lutino/albino - případný tmavý faktor je ve fenotypu neviditelný, stejně jako případný, často se vyskytující edged u jeho rodičů, ale i u něj - ale to pouze teoretizuji...
matka tmavozelená/modrá s V faktorem, tzn. že tmavý faktor získala od otce
- aby vypadli ino ptáci, musela by i matka na ino štěpit po předcích
straky nevypadnou, jedná se o dominantní vlohu
mohou vzejít zelení, modří, tmavozelení i tmavomodří, ale i olivoví a šedomodří (mauve), vše štěpitelní na ino, někteří s V faktorem, mohou však vypadnout i "pseudo" bílí či žlutí s tmavým okem při další kombinaci s již zmíněným edgedem, mohou se vyskytnout i štěpáci na pastelové v uvedených barvách, neboť případná štěpitelnost matky na pastel rovněž není fenotypově vidět a pokud štěpí na pastel, tak mohou vypadnout i pastelIna ve všech uvedených kombinacích barev.
Jistě je zajímavé a vzrušující, když vypadne něco nečekaného, ale z chovatelského hlediska bez cíleného křížení směřujícího k něčemu.... tuto kombinaci nepokládám za vhodnou.

Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Re: Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od Věra » 13 lis 2011, 07:25

Pan Blažek nezklamal, opět jako jediný se ujal vyvětlení a rozboru. Děkuji. Teď k vylétlým potomkům - jeden je přesná kopie matky, t.j. tmavozelený s fialovým faktorem a druhý je Violeta /což jsem tedy nečekala/. :shock:

Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Re: Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od Věra » 10 led 2013, 08:12

Prosím o rozbor - může mi ze sestaveného páru 1,0 i 0,1 V violet zelený "vypadnout" i zelené mládě? Letos měli ve 2 hnízděních pouze V violet zelená, D zelená a olivová mláďata /to se asi napíše DD zelená, že?/ :?:

Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Re: Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od Věra » 10 led 2013, 12:04

Tak už jsem to nestihla - napsala jsem špatně barevné složení chovného páru. Až když jsem zavřela počítač, tak mi to došlo. Oba rodiče budou V violet D zelení - přikládám fota z dnešního dne - a v dalším čerstvě odstavené mládě z posledního hnízdění /uprostřed/. Omlouvám se za mystifikaci - ještě to nemám v krvi. ;)
Přílohy
P1050833.JPG
odchov z páru uprostřed
P1050832.JPG
chovný pár
P1050868.JPG
chovný pár

Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Re: Co lze očekávat za odchov?

Příspěvek od Věra » 10 led 2013, 18:34

No jestli jsem to zadala dobře, tak vychází 6,25 % zelených mláďat - což se sice vůbec nemusí povést, ale i tak - je to možné. :shock: Myslela jsem si, že pakliže jsou oba s fialovým faktorem, že to natolik ovlivní další generaci, že čistý zelený už tam nebude - a ejhle! :idea: :o

Odpovědět