mutace

Mutace-kombinace-názvosloví
Odpovědět
ajef
Příspěvky: 15
Registrován: 31 říj 2012, 14:07

mutace

Příspěvek od ajef » 03 dub 2013, 18:59

Dobrý večer, tak si právě přemýšlím a napadlo mne jak by to vypadalo kdybych spářil zelené ptáky každý štěpící na jinou recesivní mutaci ,myslím si že mládata by byla zelená štěpící na obě mutace a pokud bych tyto mladé spářil s jinými zelenými štěpící též na recesivní mutace ale neshodné pak bych měl dostat též zelené štěpící na všechny čtyři recesivní mutace ? Jestli jsem to dobře pochopil tak by se mutace měla projevit ve fenotypu až se sejdou stejné vlohy od obou rodičů. Zda-li jsem to dedukoval špatně tak doufám ,že mne někdo znalý opraví .Děkuji ajef.

vabl
Klub
Příspěvky: 67
Registrován: 19 kvě 2011, 21:51
Bydliště: Brno - Chrlice

Re: mutace

Příspěvek od vabl » 18 kvě 2013, 23:23

Dedukce je správná, ale jen malá část bude na uváděné štěpit, jenže pohledem je od ostatních zelených sourozenců nepoznáte.
Kombinace zelený/pastel + zelený/modrý dá jen část odchovu (25% ) zelený/modrý, pastel, dalším spojením zelený/modrý, pastel + zelený/modrý, pastel dá opět část odchovu (25%) ptáků nezelených, tj modrých, modrých/pastel a modrých pastelových

Jsou sice možné další kombinace – ale proč? Je snad málo neidentifikovatelných jedinců v našich chovech?
Je třeba si uvědomit určité zákonitosti........ – teoreticky - získat zeleného štěpícího současně na 4 recesívní mutace je možné např.:
Zelená/modrá, recesivní straka + zelená/NSLino, bledě plavá ….., kdy by asi 6% zelených bylo štěpitelných na / modrou, recesivní straky, NSLino, bledě plavé. Praktický důvod však nevidím, snad mix ve kterém se nikdo nevyzná…….., ale i tak, jak zjistíte, že tento zelený je zrovna ten pravý? Teoreticky postupným kontrolním hnízděním s mnoha protějšky. Ale nežli k tomu výsledku dojdete, pták dávno pojde stářím………
A další, kde u nás seženete bledě plavého ptáka snad ještě recesivní straku…..

Takže na závěr, jako myšlenka pro dumání ANO, v praxi ale NEEXPERIMENTOVAT

Uživatelský avatar
milan
Klub
Příspěvky: 273
Registrován: 25 dub 2011, 21:40

Re: mutace

Příspěvek od milan » 20 kvě 2013, 22:34

vabl píše:Dedukce je správná, ale jen malá část bude na uváděné štěpit, jenže pohledem je od ostatních zelených sourozenců nepoznáte.
Kombinace zelený/pastel + zelený/modrý dá jen část odchovu (25% ) zelený/modrý, pastel, dalším spojením zelený/modrý, pastel + zelený/modrý, pastel dá opět část odchovu (25%) ptáků nezelených, tj modrých, modrých/pastel a modrých pastelových

Jsou sice možné další kombinace – ale proč? Je snad málo neidentifikovatelných jedinců v našich chovech?
Je třeba si uvědomit určité zákonitosti........ – teoreticky - získat zeleného štěpícího současně na 4 recesívní mutace je možné např.:
Zelená/modrá, recesivní straka + zelená/NSLino, bledě plavá ….., kdy by asi 6% zelených bylo štěpitelných na / modrou, recesivní straky, NSLino, bledě plavé. Praktický důvod však nevidím, snad mix ve kterém se nikdo nevyzná……, ale i tak, jak zjistíte, že tento zelený je zrovna ten pravý? Teoreticky postupným kontrolním hnízděním s mnoha protějšky. Ale nežli k tomu výsledku dojdete, pták dávno pojde stářím………
A další, kde u nás seženete bledě plavého ptáka snad ještě recesivní straku…..

Takže na závěr, jako myšlenka pro dumání ANO, v praxi ale NEEXPERIMENTOVAT
Dobrý večer,
naprosto souhlasím, jen doplním, že v kombinaci resesivních mutací je nutno počítat i s tzv. "crossing over" efektem což znamená, že se určité recesivním mutace teoreticky navážou na sebe na jednom chromozomu a je možné, že se projeví hned v následující generaci...... ale to je složitější pojednání....... vždy je nutno si uvědomit !!!!!!! ........jaký mám tzv. genetický potencionál chovu, což je v překladu množství ptáků v chovu a tomuto přizpůsobit chov mutací...... laicky řečeno - nelze chovat všechny mutace, aniž by mi nevznikaly ony zavržení hodné nedefinovatelné mutace nebo jejich kombinace (metoda padni komu padni), ale získání a množení čistých mutací s charakteristickými standartními vlastnostmi. tj. závěr vždy je nutná určitá specializace chovu se základem v čistých zelených nebo modrých jedincích.....
miloslav blažek

Odpovědět