AG chov, mutace

Mutace-kombinace-názvosloví
Uživatelský avatar
papaya
Příspěvky: 36
Registrován: 30 bře 2012, 14:53
Bydliště: Jevišovice, Znojmo , Czech Republic

Re: AG chov, mutace

Příspěvek od papaya » 03 dub 2012, 18:15

děkuji za vysvětlení, zrovna takové potřebuji :)
papaya

Uživatelský avatar
Aerforce
Administrátor
Příspěvky: 746
Registrován: 24 dub 2011, 20:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: AG chov, mutace

Příspěvek od Aerforce » 03 dub 2012, 20:08

Nebudeme zde vykřesávat nějáké polonesmysly .... takže je lutino a žádný "žlutý" není... To jen někteří takto nazývají pastely apod., pak v tom je zmatek. Štěpitelnost nepoznáte na první pohled.
Petr Vopálka

Věra
Příspěvky: 205
Registrován: 13 kvě 2011, 07:18
Bydliště: Liberec

Re: AG chov, mutace

Příspěvek od Věra » 04 dub 2012, 07:07

Sorry, omlouvám se - jen to mám dlouho tak zaběhlé. Pořád si nemohu zvyknout, abych fišerákovi, který je žlutý jako květ pampelišky říkala "zelený". :mrgreen:

vabl
Klub
Příspěvky: 67
Registrován: 19 kvě 2011, 21:51
Bydliště: Brno - Chrlice

Re: AG chov, mutace

Příspěvek od vabl » 04 dub 2012, 20:05

Věra píše:To jste špatně pochopil - je lutino a pak žlutý/lutino......slovy žlutý štěpitelný na lutino ..........to lomítko značí štěpitelnost, t.j. že žlutý pták pochází z rodičů, kde byl jeden lutino.
Zrovna tak zelený/lutino..........zelený štěpitelný na lutino má jednoho z rodičů lutino mutaci.

Na tuto odpověď musím okamžitě reagovat!
Náš klub propaguje používání platné mezinárodní terminologie v názvech mutací, provádí cílenou osvětu mezi chovateli...
Použití termínu "žlutý/lutino" u ag. s bílým okružím je pro začátečníka ......... přinejmenším .... zavádějící a matoucí !

Štěpit na lutino může pták jakékoli mutace v zelené řadě, kdy jeden z rodičů byl lutino nebo albino. U plnobarevných ptáků to však není viditelné. Dále může štěpit i část potomků z rodičů štěpitelných na ino, to lze ale zjistit pouze kontrolním pářením.
Jako "žlutý" může být označován pouze DEC žlutý, tj. tmavooký žlutý (s cca 95% redukcí eumelaninu v peří), takový se v českých chovech snad ani nevyskytuje (často bývá zaměňován ptáky s kombinací mutací pastel, ino a edged).
Nesprávně "žlutý/lutino" uváděný paní Věrou je zřejmě myšlen PASTELINO, tj. zesvětlený pastelový pták štěpitelný na ino kde touto kombinací dochází k většímu ředění eumelaninu v peří, původní zelená je více "vybledlá" nežli pastel, pták bývá "flekatý" a letky jsou bílé ! Pro výstavní účely jsou tyto kombinace nežádoucí - nesplňují kritéria mezinárodního standardu.
Náš klub pořádá v průběhu celostátní výstavy v Újezdě přednášky, kde návštěvníkům jsou zodpovídány a vysvětleny dotazy k objasnění této problematiky.

vabl

Uživatelský avatar
papaya
Příspěvky: 36
Registrován: 30 bře 2012, 14:53
Bydliště: Jevišovice, Znojmo , Czech Republic

Re: AG chov, mutace

Příspěvek od papaya » 06 dub 2012, 13:45

Díky za vysvětlení, jak píšete je špatné označení barev opravdu pro začátečníka velmi matoucí, již jsem se s tím bohužel setkal a i když jsem se domníval správně, nebyl jsem si jist že tomu tak opravdu je. Já jako úplný začátečník preferuji mezinárodní označování kde je vše naprosto jasné, max. do závorky CZ výraz. Pro příklad, pojedu-li si koupit ptáka na burzu či k chovateli do zahraničí s českým názvem moc nepochodím. Petr V.
papaya

Odpovědět